Program Warsztatów Podstawowych

Celem Warsztatów I Stopnia (Warsztatów Podstawowych) jest przekazanie umiejętności i wiedzy pozwalających na pełne i kreatywne wykorzystywanie możliwości aparatu fotograficznego.

Na każdych zajęciach rozwijamy umiejętność myślenia kompozycją i estetyką fotografii. Chcemy, aby w każdym tygodniu nabyte umiejętności pozwalały bez problemu cieszyć się nowymi sytuacjami fotograficznymi. Kolejne zadania zawsze opierają się na wcześniejszych technikach operowania aparatem po to, aby ciągle ćwiczyć rękę i oko w pracy aparatem.

Poza opanowaniem samego urządzenia ważnym aspektem pracy ze zdjęciem jest obróbka fotograficzna, której bazowe elementy również sobie przybliżymy.

Ważnym elementem warsztatów są tematy fotograficzne do których realizacji zachęcamy pomiędzy zajęciami.

W kolejnych tygodniach warsztatów realizujemy następujące zagadnienia:

 

1. Pokonać automat

Ujarzmiamy podstawowe funkcje aparatu, pracujemy z kolorystyką i ekspozycją fotografii. Przygotowujemy się do sesji fotograficznej operującej w technikach wysokiej i niskiej tonacji.

Temat do domu to “Niejasności”.

 

2. Czas naświetlania

Na te zajęcia warto wziąć statyw!
Praca z migawką pozwala kreować dynamikę ruchu fotografowanych scen. Jak fotografować ruch w ciekawy sposób? To jest esencją tych zajęć.

Temat do domu to “Taniec czasu”.

 

3. W obiektywie

Jest okiem naszego aparatu, najważniejszym elementem kształtującym fotografowaną rzeczywistość na naszych fotografiach. Praca z kątem widzenia, przerysowaniem perspektywy, umiejętność dobierania czasu naświetlania do ogniskowej – każde zdjęcie wymaga przemyślenia tych elemetnów.

Temat do domu to “Odmieniec”.

 

4. Głębia ostrości

Mówi się, że dobrego fotografa poznasz po umiejętności pracy z głębią ostrości. My mówimy, że dobrego fotografa poznasz po zdjęciach, ale nie w tym rzecz ;) Głębia ostrości i praca z przysłoną, w pięknych realizacjach poznamy te elementy robienia zdjęć.

Temat do domu to “Separacja”.

 

5. Doskonała ekspozycja

Ustawianie ekspozycji jest nieodłącznym elementem robienia zdjęć, nawet jeśli używając automatu nie mamy tego świadomości. Do tych zajęć już wiele aspektów pracy z ekspozycją będziemy mieli omówione. Tym razem zbadamy temat dużo głębiej; przy tych zajęciach okaże się, że z dużą pewnością jesteśmy w stanie ustawić tak aparat, aby od pierwszego zdjęcia chwytał fotografie wyglądające jak to sobie wyobraziliśmy. Część praktyczną poświęcimy na fotografię portretową i pracy ze światłem przy portrecie.

Temat do domu to “Druga twarz”.

 

6. Fotografia nocna

Na te zajęcia warto wziąć statyw i komputer!
Sprawdzianem nabytych w ciągu warsztatów umiejętności będzie plener nocny. Plener, do którego gruntownie się przygotujemy, poznając aspekty i uwarunkowania pracy w takich warunkach. Będziemy też praktycznie sprawdzać działanie fotografii z długim czasem naświetlania bawiąc się malowaniem światłem.

Temat do domu to “Senni goście”

 

7. Plener nocny

Na te zajęcia warto wziąć statyw!
Jak i inne elementy wyposażenia fotograficznego ;) Prawie cały czas poświecimy na fotografowanie Stargo Rynku i okolic wykorzystując różne techniki fotografii nocnej.

Temta do domu to “Inne miasto”

 

8. Studio fotograficzne – 1 zajęcia II Stopnia

Lampy wyładowcze, swiatłomierze, nasadki modyfikujące światło i wszystko czym studio się je poznamy na tych zajęciach, które rozpoczynają cykl zajęć Średniozaawnasowanych.