Wystawa fotografii dokumentalnej na pl. Wolności – AUTOCHTONI Z MASAI MARA – 48 wielkoformatowych prac autorstwa Marka Rajewskiego

Posted

Warsztat Kadru ma wielką przyjemność zaprosić Państwa na plenerową wystawę fotografii Marka Rajewskiego zatytułowaną AUTOCHTONI Z MASAI MARA.

10688124_985068701522654_9114387428917609934_o

Wystawa zostanie zaprezentowana w centralnej części pl. Wolności.
Na uroczyste otwarcie zapraszamy 10 kwietnia 2015 r. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00

Marek Rajewski zaprezentuje 48 wielkoformatowych prac. Materiał fotograficzny zarejestrowany został przez autora podczas samotnej wyprawy do Rezerwatu Narodowego Masai Mara położonego w Kenii.
Ta część Afryki słynie przede wszystkim z ogromnej liczby gatunków zwierząt i to one są najczęściej bohaterami fotografii z safari z tego zakątka świata. Rajewski po pierwszym pobycie w Kenii, traktowanym „badawczo”, krystalizował pomysł na osobistą wypowiedź fotograficzną o tym miejscu. Wrócił po kilku miesiącach do Afryki, by zrealizować dokument nie o sawannie, czy dzikich zwierzętach, ale o rdzennych mieszkańcach tego terenu. To właśnie autochtoni z Masai Mara stali się bohaterami jego zdjęć.
Fotograf nie miał łatwego zadania – Masajowie przyzwyczaili się do tego, że są „turystyczną atrakcją”, i widząc aparat fotograficzny, pozują do zdjęć. Oczywiście autor robił zdjęcia i w tych momentach. Zabrał ze sobą małą drukarkę i błyskawicznie robił dla nich pamiątkowe odbitki. Ta sytuacja bardzo ich otworzyła. Masajowie „po sesji” wracali do swojej pracy, zwykłej codzienności. Wtedy dopiero zaczynał się czas na fotografie, które autor chciał rejestrować – prawdziwe życie.
Jak w rasowej fotografii dokumentalnej, zdjęcia mówią same za siebie, ale autor wzbogacił je o kilka słów objaśniających zwyczaje związane z kulturą tej grupy etnicznej, a także o osobiste przeżycia.

O muzyczną oprawę zadba Maciej Gizejewski. Dobrze wszystkim znany muzyk, który na wystawy Rajewskiego przygotowywał spektakularne, dopasowane klimatem do zdjęć występy, tym razem przygotuje streetowy team grający na instrumentach perkusyjnych rodem z Afryki Zachodniej.

Zapraszamy serdecznie!

Autor Marek Rajewski Fotografia i kurator wystawy Łukasz Walaszczyk

Patroni:

Instytut Etnologiii Antropologii (2)

 

Organizator wystawy:

ffefb97f-e128-4e91-801e-27177c74ed75

Dodaj komentarz