Afrykańska magia: Kamerun. Wystawa fotografii autorstwa Marii Magdaleny Kwiatkiewicz

Posted

IMG_0531-Edit-3 800

 

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na plenerową wystawę fotografii Marii Magdaleny Kwiatkiewicz zatytułowaną “Afrykańska Magia: Kamerun”

Wystawa zostanie zaprezentowana w parku Adama Mickiewicza, przy fontannie.
Na uroczyste otwarcie zapraszamy 2 lipca 2015 r. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00 i będzie kontynuowany w Restauracji Wieniawskiego5.

Fotografie Marii Magdaleny Kwiatkiewicz powstały podczas dwutygodniowej wyprawy do Kamerunu jesienią 2014 roku.
Wystawę tworzą trzy oddzielne reportaże. Przedstawiają skrajnie różne tematycznie oblicza Kamerunu: zjawisko kulturowe osadzone w przestrzeni miejskiej; mistyczny, duchowo-religijny obrzęd oraz społeczny dokument przestawiający codzienność wyizolowanej wioski pigmejskiej.
Łączy je położenie geograficzne, wyjątkowość i autentyczność wydarzeń.

Pierwsza historia opowiada o obrzędzie uzdrawiania starszej kobiety. Oparty na kulcie „bwiti” rytuał plemienia Fang ma w sobie wiele z obrzędów chrześcijańskich. Rytuał uzdrawiania odbywał się częściowo w świątyni, a ceremonia miała w sobie coś z katolickiej mszy. Zdjęcia doskonale obrazują połączenie starego afrykańskiego kultu bwiti z motywami chrześcijańskimi oraz duchowość i religijność tego wydarzenia.

Drugi reportaż prezentuje Festiwal Nguon odbywający się w mieście Foumban. To niezwykłe trzydniowe święto, IMG_7631-Editprzepełnione barwami i dźwiękami nawiązuje do powstania królestwa w 1394 roku i przedstawia sąd sułtana. W Foumban mieszka sułtan, który stoi na czele wszystkich królów. Podczas Festiwalu sułtan rozmawia z podwładnymi o ich problemach, przyjmuje od nich dary i bierze udział z innymi królami w paradzie wolności.
Autorkę zafascynowali głównie zwyczajni uczestnicy święta, a nie pierwszoplanowy bohater. Dzięki temu powstała historia opowiedziana portretami, emocjami i niesamowitą energią wypływającą z uczestników z sądem sułtana w tle.

Trzecia opowieść osadzona jest w lasach deszczowych w zachodniej części Kamerunu. Bohaterami zdjęć są Pigmeje Baka. Autorce udało się dotrzeć do położonej w głębokiej dżungli wioski. W składającej się z 13 szałasów osadzie Magda Kwiatkiewicz obserwowała i dzieliła życie z jej mieszkańcami. Powstał wyjątkowy reportaż o miejscu i ludziach żyjących daleko od cywilizacji.

Wstęp: absolutnie wolny

Serdecznie zapraszamy!
Maria Magdalena Kwiatkiewicz – autorka
i Łukasz Walaszczyk – kurator wystawy

Patronat medialny:
Radio Merkury Poznań
IKS
ŚwiatObrazu.pl
Poznański Klub Podróżnika

Wspiera nas:
Restauracja Wieniawskiego5

Dodaj komentarz